Przetrwać mimo wszystko

Miłośnicy survivalu mówią, że to przede wszystkim samodzielne myślenie. Chodzi bowiem o wykorzystywanie warunków atmosferycznych i obiektów w najbliższym otoczeniu, żeby przetrwać.

Dostępnych jest wiele książek i różnego typu kursów, które mają przybliżyć sztukę survivalu. Można się z nich nauczyć podstaw i ogólnych zasad, ale tak naprawdę w momencie krytycznym można liczyć głównie na własną pomysłowość. Niemniej jednak lepiej nie zapuszczać się w odludną dżunglę, czy syberyjskie bezkresy, bez wcześniejszego przygotowania.

Podstawą przeżycia jest ogień; ogrzewa, pozwala przyrządzać posiłki i odstrasza dzikie zwierzęta. Ten, kto go zdobędzie, znacznie zwiększy swoje szanse na przetrwanie. Z tego właśnie powodu mistrzowie survivalu potrafią wzniecić ogień w każdych warunkach: w czasie wielodniowej ulewy, a nawet wtedy, gdy słupek rtęci spada znacznie poniżej zera. A to tylko jedna z wielu umiejętności, które należy posiąść, chcąc przetrwać w ekstremalnych warunkach. Ogromną zaletą survivalu jest to, że kształtuje charakter, podnosi wytrzymałość, a także pomaga przetrwać w czasie największego nawet kryzysu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *